Základy péče o vlasy (Mytí vlasů)

Základy péče o vlasy (Mytí vlasů)
PROČ VLASTNĚ MÝT VLASY ?

Mytí vlasů je dle mého názoru ten úplně nejdůležitější krok v péči o vlasy. Odstraňuje pevné nečistoty, má hygienický význam, podporuje činnost mazových a potních žláz a zásobení cibulek živinami, ale hlavně nám vytváří ideální prostředí na další úpravu vlasů. Je proto nezbytné, věnovat mytí patřičnou pozornost a zvolit správné produkty.

 

JAK ČASTO BY SE VLASY MĚLY UMÝVAT ?

Frekvence mytí závisí na tom, v jakém prostředí se pohybujete, jak moc se Vaše vlasy mastí / potí. Pokud se vlasy rychle znečišťují, není problém umýt je každý den (vhodný šampon v tomto případě by byl nějaký jemný, šetrný). Naopak pokud jsou Vaše vlasy spíše sušší, není nutné je mýt tak často. Nemýt je ale např. celý týden je příliš, mytí (vhodnými produkty) dodává živiny, které právě suché vlasy tolik potřebují. Takže ideální by bylo mýt je každý 4., max. 5. den. Svědění vlasové pokožky je jinak dobrý impuls, že vlasy potřebují umýt.

 

JAKÉ PRODUKTY POUŽÍT ?

Detailněji o produktech se rozepíši v jednom z dalších dílů. Obecně ale platí, že k mytí vlasů VŽDYCKY (!!!) potřebujeme dva produkty, a to šampon a kondicionér. To platí pro všechny typy vlasů, i jemné ! Klienti si často myslí, že když mají jemnější vlasy, bude lepší kondicionér nepoužít, protože by jejich vlasy mohl zatížit. To je velký omyl a častá chyba v péči o vlasy. Kondicionér musí být jen vhondě zvolený pro konkrétní typ vlasů, ale použít ho musíme vždy a všichni !! Je to jako s péčí o pleť – po čištění musí následovat hydratace. Šampon nás zbavuje pevných nečistot, očišťuje pokožku, otvírá vlas a připravuje ho na absorbování živin z kondicionéru. Kondicionér nám poté vlas vyplní živinami, zavře kutikulu (šupinatý povrch vlasu), dodá potřebnou hydrataci, pružnost, měkkost a lesk.

POSTUP MYTÍ VLASŮ

1. Vlasy pročešeme – dle návodu z minulého dílu. Je důležité, aby vlasy před mytím nebyly zacuchané. Pokud jsou na vlasech zbytky stylingových produktů, nečešeme, ale snažíme se produkty vytřepat nebo vyčesat prsty.

2. Vlasy namočíme – velmi důležitá část!! Vlasy musíme důkladně namočit po celé ploše hlavy. Voda nám z vlasů odstraní až 70% nečistot!! Pokud si myjete hlavu ve sprše v záklonu a sprchujete hlavu od čela, je důležité se pověnovat i zadním partiím pod temenem, ale i nad temenem, za ušima atd. Obzvláště husté vlasy si prsty levé ruky (nebo té, v které nemáme sprchu) nadzvedneme a pěkně „prosprchujeme“ u hlavy, potom oddělíme další pěšinku a takto postupujeme, až dokud nemáme pocit, že jsou vlasy perfektně namočené.

3. Nanesení šamponu – šampon naneseme do dlaní a rozetřeme oběma rukama. Snažíme se ho nanést lehkým „plácnutím dlaní“ na několik míst na hlavě (nad čelem, kolem spánků, temeno, pod temenem, týlová oblast /nad krkem/ ). Dáváme dobrý pozor, abychom si veškerý obsah šamponu z rukou nenanesli pouze na jedno místo na hlavě a na jiné partie už by se tímpádem nedostalo.

4. Napěnění šamponu – plnými dlaněmi a jemnými pohyby se snažíme napěnit šampon po celé ploše hlavy. Pokud se netvoří dostatečné pěna, nepřidáváme šampon, ale hrstku vody.

5. Mytí – za pomoci bříšek prstů, jemnými krouživými pohyby začínáme mýt vlasy nad čelem a postupujeme směrem k temenu. Dále od kontury obličeje k temenu (boční partie) a potom od spánků k temenu. Nezapomeneme na „kotletku“ – oblast před ušima skoro na tváři, která je často obzvláště mastná – pohlcuje totiž i maz a nečistoty z pleti, navíc je to oblast, které se nejčastěji dotýkáme (dáváme vlasy za ucho apod.). Potom postupujeme od krku směrem k temeni hlavy, v několika řadách, tak abychom opravdu nevynechali žádnou část hlavy. Nakonec věnujeme zvláštní péči vlasům za ušima a na krku a v konturách obličeje. Tyto partie jsou vždy nejvíce mastné a znečištěné!

6. Druhé mytí – pokud vlasy byly hodně znečištěné anebo jsme je nemyli několik dní, opláchneme šampon a opakujeme krok 5. Zde nám již bude stačit menší množství šamponu, druhé mytí vždy pění lépe. Protože pokožka je po prvním mytí již čistá, můžeme vyvinout trochu větší větší tlak na pokožku, abychom ji pěkně prokrvili a přivedli do cibulek více živin.

7. Opláchnutí – vlasy co nejdůkladněji opláchneme vodou. Při oplachování „prosprchujeme“ každou část hlavy, obzvláště pod temenem a v zadních partiích, na které rádi zapomínáme 🙂 Vlasy při oplachování nadzvedáváme a uvolňujeme od pokožky druhou rukou. Je opravdu zásadní, zbavit vlasy VŠECH zbytků šamponu!!! I malá zapomenutá bublinka šamponu na pokožce může pokožku podráždit, způsobit řetězovou reakci lupů a jiné problémy. Oplachování věnujte minimálně 2 minuty, pokud máte dlouhé anebo husté vlasy, klidně i 5 minut. Ve vlasech nesmí opravdu nic zůstat!!!

8. Nanesení kondicionéru – vymačkáme z vlasů přebytečnou vodu a úplně nejlepší je, pokud vlasy mírně „pomačkáme“ (nedrhneme !) ručníkem, který nám odsaje velké množství vody. Čím méně vody ve vlasu = tím více vlas absorbuje léčivých složek z kondicionéru = tím měkčí a poddajnější vlasy budete mít. Kondicionér naneseme do dlaně, rozetřeme oběma rukama a začínáme nanášet od NEJSUSŠÍCH částí vlasů – tzn. u delších vlasů od konců vlasů, postupujeme pomalu směrem k pokožce. Vyvarujte se časté chybě, že se veškerý obsah dlaní „plácne“ na pokožku hlavy a konce zůstanou nevyživené. Stejně jako u šamponu platí, že se snažíme obsah dlaní po vlasech nanést rovnoměrně, tak aby veškerý obsah kondicionéru na dlaních neskončil např. pouze na levé straně a pravá by zůstala ochuzena 🙂

Při aplikaci kondicionér „nevkvrdláváme“ (příšerné slovo, ale nevím jak lépe to popsat :)) dlaněmi do vlasů, ale spíše se snažíme vlasy uhlazovat – tzn. vezmeme pramen vlasů mezi dvě dlaně a pohybem dolů po směru růstu aplikujeme kondicionér, můžeme ho také do vlasů jemně „vmačkat“. Ve chvíli, kdy jsou vlasy dostatečně nasycené a na dlaních nám už skoro nic nezbylo, můžeme zbytek kondicionéru z dlaní vmasírovat do pokožky (pokud se naše vlasy příliš nemastí). Vlasy důkladně pročešeme kartáčem nebo Tangle Teezerem. Pročesání nám rozvede kondicionér po celé délce vlasů a napomůže uhladit kutikulu (šupinatou vrstvu), takže vlasy budou rovnoměrně ošetřeny a krásně hladké. Necháváme působit 1-5 minut, více je zbytečné.

9. Opláchnutí – stejné jako u šamponu důkladně opláchneme všechen kondicionér, až dokud ho ve vlasech vůbec necítíme. Vlasy opět nadzvedáváme od pokožky, tak, aby nikde nic nezůstalo. Není dobré nechat si pro lepší pocit trochu kondicionéru ve vlasech – ulpívá potom pod šupinkami kutikuly, může způsobit třepení a vůbec je pro vlasy zbytečnou zátěží. Na závěr je dobré vlasy opláchnout vlažnou až studenou vodou, což ještě více uzavře povrch vlasů a dodá lesk.

 

Doufám, že Vám tahle záplava instrukcí napomůže k hezčím a zdravějším vlasům! Krásné mytí.

Napsat komentář